تفاوت فرش سنتی با فرش مدرن و فانتزی
تفاوت فرش سنتی با فرش مدرن و فانتزی در چیست ؟ امروزه با به وجود آمدن تغییر در معماری داخلی و دکوراسیون منازل ، وسایل خانه نیز رو به مدرنیته شدن رفته اند و معماری و وسایل سنتی در فضای آپارتمان ها کمتر به چشم می خورد . یکی از اصلی ترین وسایلی که همراه با این تغییرات در حال عوض شدن هستند فرش ها می باشند. بازار فرش مدرن در این روز ها بسیار داغ است زیرا در طرح ها و رنگ های متنوع و با قیمت مناسب در بازار موجودند. با توجه به آن چه گفته شد دیگر مرسوم نیست که در هر جای خانه از فرش های سنتی استفاده شود .

فرش سنتی یا کلاسیک

به تازگی واژه  جدید “کلاسیک” برای فرش های قدیمی و سنتی ارائه شده است. در ادبیات فارسی معنای لغوی واژه کلاسیک، درجه یک ، عالی و مرغوب است. حتما برایتان سوال شده است که واژه کلاسیک در فرش به چه چیزی اشاره دارد ؟

در زمینه ی فرش واژه کلاسیک برای نشان دادن طرح ، نقش و نگار است. بنا بر این، منظور از فرش کلاسیک، محصولاتی هستند با طرح ، نقش و نگار هایی سنتی و قدیمی تر که در عین سنتی بودن دارای رنگ های ملایم ، هماهنگ و زیبا بوده و برای دکوراسیون های رسمی، شیک و کلاسیک بسیار به کار گرفته می شوند.

ظهور فرش سنتی یا کلاسیک در شهر کاشان بوده است و در ابتدا طرح فرش های کلاسیک به چند مورد محدود می شد. ولی به دلیل تقاضا و محبوبیت زیاد فرش سنتی کاشان، تولید کنندگان روز به روز فرش هایی با طرح و نقش های جدید ارائه کردند تا اینکه  توانستند برای هر محیط فرش با طرحی مناسب ، تولید کنند. فرش کلاسیک فضا را بسیار سنگین ، گرم و لوکس نشان می دهد و با انواع و اقسام ویژگی های کیفی مانند شانه‌ها و تراکم‌ ، جنس الیاف ، قیمت و ابعاد و … در بازار موجود است و دارای دو نوع دستباف و ماشینی می باشد. برای استفاده از فرش های کلاسیک باید دکوراسیون محیط را طوری طراحی کرد که با طرح و رنگ فرش همخوانی داشته باشد.

انواع فرش کلاسیک

فرش های کلاسیک در دو دسته ی ماشینی و دستباف تولید و به بازار عرضه می شوند. جنس فرش های ماشینی معمولا از موادی مانند اکریلیک، پلی پروپیلن و پلی استر یا ترکیبی از این ها است؛ همچنین فرش های کلاسیک دستباف نیز از دو مدل ابریشمی و پشمی تشکیل می شوند.

تنوع در طرح، نقش و نگار

انواع فرش کلاسیک دارای طرح و نقش های ریز بافت، ظریف و زیبا هستند که چشم نوازی آن را دو چندان کرده و لطافت آن به راحتی قابل لمس است. نقش و نگاره های فرش های کلاسیک امروزی به حدی متنوع شده که توضیح درباره  تمامی آن مدل ها واقعا کار بسیار سختی است.

اما ویژگی اصلی فرش کلاسیک  داشتن نقش و نگاره هایی با طرح های سنتی متنوع از رنگ ها و شکل های زیبا است که دکوراسیون خانه شما را بسیار زیبا و دلنشین می کند. از مهمترین نقش های سنتی ، طرح برگ و گلبرگ ، بته جقه های گوناگون و طرح های اسلیمی را می توان نام برد.

البته با وجود این که نقش  این فرش ها به گونه ای است که تقریبا برای هر نوع دکوراسیونی مطلوب و مناسب است، باز هم در هنگام خرید به دکوراسیون و فضای کلی خانه خود توجه ویژه ای داشته باشید.

فرش ماشینی مدرن چیست؟

فرش ماشینی مدرن با الیاف بی سی اف، پلی استر فیلامنت، پروپلین، نایلون و پلی استر بافته می‌شود استفاده از این الیاف در تولید فرش ماشینی مدرن باعث می‌شود تا فرش علاوه بر نرمی و لطافت ،پرزدهی نداشته باشد و ایجاد آلرژی نکند .این دلیل مهمی است که می‌توان ازاین فرش برای اتاق بچه هم استفاده کرد. قیمت این فرش ها نسبت به سایر انواع فرش ماشینی کمتر است.این سبک از فرش در اشکال مربع ،دایره و بیضی تولید می‌شود.

تفاوت فرش سنتی با فرش مدرن و فانتزی

در کنار فرش های سنتی در بازار، طرح های متنوعی از فرش های مدرن نیز وجود دارد. شیوه بافندگی این دو فرش کاملا متفاوت است، فرش های مدرن وزن کمتری در مقایسه با فرشهای سنتی دارند. فرش مدرن با داشتن قابلیت هایی همچون رنگ ها و طرح های متنوع ، دست شما را برای انتخاب های متفاوت و گوناگون باز تر می گذارد. استفاده از تنوع فرش مدرن در خانه بسیار مرسوم است. به عنوان  مثال، هنگام خرید فرش کلاسیک اکثر افراد سعی بر این دارند که فرش های خود را به یک شکل خریداری کنند اما در استفاده از فرش مدرن هر جای خانه می تواند از یک فرش با طرح خاص و متفاوتی استفاده شود.

تاریخ ثبت : 1400/10/21

ثبت دیدگاه شما راجع به این مطلب