نخ هیت ست در فرش ماشینی چیست؟
نخ ها انواع مختلف و متنوعی دارند که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند. نخ ها را می توان به دو دسته کلی چون نخ های طبیعی و نخ های مصنوعی تقسیم کرد که هر کدام انواع مختلفی دارند

نخ ها انواع مختلف و متنوعی دارند که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند. نخ ها را می توان به دو دسته کلی چون نخ های طبیعی و نخ های مصنوعی تقسیم کرد که هر کدام انواع مختلفی دارند. نخ های مصنوعی نسبت به نخ های طبیعی تنوع بیشتری دارند که می توان به نخ های اکریلیک، نخ های پلی استر، نخ های پلی پرلین، نخ های FDY ، نخ های POY، نخ های FDY و …. اشاره کرد که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند.

نخ هیت ست چیست؟

نخ هیت ست یکی از نخ های بسیار پر کاربرد می باشد که بر اثر گرمادهی تولید می شوند. نخ های هیت ست به نخ هایی گفته می شود که طی فرآیند های منحصر به فرد به نخ هایی با کیفیت بالا تر تبدیل می شوند. به عبارت دیگر به نخ هایی که بعد از ریسیده شدن بلافاصله تحت گرما و بخار آب تثبیت می شوند و سپس سرد می شوند، نخ هیت ست گفته می شود. این فرآیند باعث می شود تا ویژگی های نخ بهبود یابد و همچنین کیفیت نهایی آن و استحکام نخ افزایش پیدا کند. لازم به ذکر می باشد که از نخ های هیت ست برای تهیه فرش و بافت آن نیز استفاده می شود. این نوع نخ ها تنوع رنگی بسیار بالایی دارند و به عبارت دیگر در طیف های رنگی بسیار متنوع تولید شده اند.

ویژگی ها و مشخصات نخ هیت ست

نخ های هیت ست ویژگی ها و مزیت های زیادی دارند که می توان به کیفیت بالای آن ها، نرمی و لطافت نخ ها، استحکام بالای نخ ها، مقاومت بالای آن ها در برابر حرارت، مقاومت در برابر جذب رطوبت و ….. اشاره کرد. به عبارت دیگر :

  1. یکی از ویژگی های نخ هیت ست مقاومت آن ها را در برابر فشار و حرارت می باشد.
  2. مقاومت بسیار بالای این نوع نخ ها در برابر رطوبت یکی دیگر از ویژگی های این نوع نخ ها می باشد.
  3. افزایش رنگ پذیری نخ های هیت ست یکی دیگر از ویژگی های این نوع نخ ها می باشد. در حقیقت این نوع نخ ها رنگ پذیری بسیار بالایی دارند.
  4. در نخ های هیت ست، میزان پرزدهی کاهش یافته است.

 

تاریخ ثبت : 1400/07/25

ثبت دیدگاه شما راجع به این مطلب