تاثیر تراکم در فرش ماشینی
تاثیر تراکم در قیمت و استحکام فرش امری انکار ناپذیر است. فرش یکی از مهم ترین وسایل مصرفی در هر منزل و یا ساختمان می باشد. تراکم و شانه از رکن های اساسی و اصلی در هر فرش می باشند. که هر کدام در فرش تاثیر های منحصر به فردی دارند. به طور کلی می توان گفت هر چقدر تراکم فرش و همچنین شانه فرش بیشتر باشد فرش سفت تر، محکم تر و ریز نقش تر خواهد بود.

تاثیر تراکم در قیمت و استحکام فرش امری انکار ناپذیر است. فرش یکی از مهم ترین وسایل مصرفی در هر منزل و یا ساختمان می باشد. تراکم و شانه از رکن های اساسی و اصلی در هر فرش می باشند. که هر کدام در فرش تاثیر های منحصر به فردی دارند. به طور کلی می توان گفت هر چقدر تراکم فرش و همچنین شانه فرش بیشتر باشد فرش سفت تر، محکم تر و ریز نقش تر خواهد بود.

تراکم فرش یعنی چه ؟ تراکم فرش در حقیقت همان تراکم طولی فرش می باشد. به تعداد گره های موجود در طول فرش، تراکم فرش گفته می شود. برای این که تراکم فرش را مورد بررسی قرار دهید تنها کافی است تعداد گره های موجود در یک متر مربع از طول فرش مورد نظر را بشمارید و در نهایت در 10 ضرب کنید. عدد حاصل تراکم فرش را نشان خواهد داد. روش دیگری برای بررسی تراکم فرش وجود دارد. در این روش شما می توانید شانه فرش را بررسی کنید به عبارت دیگر تعداد گره های موجود در یک متر مربع از عرض فرش را بشمارید سپس در 3 ضرب کنید، عدد حاصل همان تراکم فرش مورد نظر می باشد. به طور کل می توان گف دو نوع تراکم وجود دارد که می توان به تراکم طولی و تراکم عرضی اشاره کرد که تراکم عرضی همان شانه فرش است که تراکم طولی به استحکام و مقاومت فرش اشاره دارد و تراکم عرضی به ظرافت و ریز نقش بودن فرش نهایی اشاره دارد. اگر استحکام فرش برای شما مهم است سراغ فرش هایی با ترکم بسیار بالا نروید.

تاثیر تراکم در فرش ماشینی:

در اینجا قصد داریم به بیان تاثیرات تراکم در فرش های ماشینی بپردازیم. در حقیقت تراکم تاثیرات بسیار زیادی در فرش های ماشینی دارد که می توان به زیبایی نهایی فرش، استحکام و دوام آن، قیمت فرش و …. اشاره کرد. به عبارت دیگر :

  1. تراکم فرش و زیبایی آن

  2. از تاثیر تراکم در فرش های ماشینی می توان به زیبایی نهایی فرش ها اشاره کرد. تراکم فرش با تعداد گره های موجود در فرش رابطه مستقیم دارد، در نتیجه هر چقدر تراکم فرش بیشتر باشد تعداد گره های ایجاد شده در بافت فرش نیز بیشتر خواهد بود. هر چقدر تعداد گره های فرش بیشتر باشد نقش نهایی ریز تر، زیبا تر و ظریف تر خواهد بود. لازم به ذکر می باشد که افزایش تعداد گره های موجود در سطح فرش باعث استفاده از الیاف لطیف تر و نرم تر خواهد شد، که تاثیر به سزایی در لطیف بودن نهایی فرش خواهد داشت.

  3. تراکم فرش و استحکام آن

  4. یکی دیگر از تاثیرات تراکم فرش، استحکام و دوام آن می باشد. به عبارت دیگر هر چقدر تراکم فرش بیشتر و بالا تر باشد، به استحکام و دوام فرش نیز افزوده خواهد شد. برای افزایش تراکم فرش باید از الیاف های ظریف تر و نرم تر استفاده شود که این باعث می شود فرش خاب نرم تر و لطیف تری داشته باشد. اگر قصد خرید فرش هایی با استحکام عالی و دوام بالا دارید بهتر است سراغ فرش های ماشینی با تراکم بالا بروید. با افزایش تراکم، تعداد گره ها ایجاد شده در فرش بیشتر می شود که به افزایش استحکام و مقاومت فرش کمک می کند.

  5. قیمت فرش و تراکم آن

  6. تغییر قیمت فرش، از تاثیر تراکم در فرش های ماشینی می باشد. به عبارت دیگر هرچه تراکم فرش بیشتر باشد، قیمت نهایی آن بیشتر خواهد بود. البته عوامل مختلفی در قیمت نهایی فرش های ماشینی تاثیر دارد که می توان به نوع نخ های مصرفی، طرح و نقش فرش ها، تراکم آن ها، استحکام و دوام و ….. اشاره کرد. هر چقدر تراکم فرش بیشتر باشد، دوام آن ها و در نتیجه قیمت آن ها بیشتر خواهد بود.

  7.  

  8.  

تاریخ ثبت : 1400/08/17

ثبت دیدگاه شما راجع به این مطلب