تبلیغات هایپرها، بدون نظارت اتحادیه‌فرش‌ماشینی، مشکل‌ساز است
هایپرها هزینه‌های بالایی دارند و طبیعتاً باید کاری کنند تا این هزینه‌ها جبران شود، به همین دلیل ترفندهایی برای خودشان دارند که مشتری گمراه شده و به‌تبع مشکلاتی ایجاد می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرش ، هادی کمالیان، رئیس اتحادیه فرش ماشینی طی گفتگوی اختصاصی با عصرفرش در مورد مشکلات صنعت فرش ماشینی اظهار داشت:

مشکل مواد اولیه همچنان وجود دارد و پیرامون آن با سازمان صنعت هم رایزنی کرده‌ایم. در رابطه با مشکلات توزیع، باید بگویم زمانی که در کارخانه‌ها تولید مازاد وجود داشته باشد، فساد ایجاد می‌شود و فساد هم به این صورت است که از کیفیت فرش چشم‌پوشی شده و مواد اولیه بی‌کیفیت در کار استفاده می‌شود، چراکه فضا به گونه‌ای نیست که کارخانه‌های کوچک بتوانند با کارخانه‌های بزرگ رقابت کنند، در چنین شرایطی دود این قضیه در چشم مصرف‌کننده می‌رود و برای اتحادیه، دغدغه ایجاد می‌کند.

کمالیان ضمن اشاره به اینکه نوسان قیمت فرش، مشتری را اذیت می‌کند، اظهار داشت: فرش ماشینی مشمول قیمت‌گذاری نیست و این نوسان قیمت، مشتری‌ها را سرگردان می‌کند. یک فرش ۱۲۰۰ شانه را ‌یک فروشنده  ۵ میلیون تومان نرخ‌گذاری می‌کند، دیگری ۳۸۰۰ میلیون و بعضی‌ها هم زیر ۳ میلیون تومان. این نوسان قیمت سردرگمی برای مصرف‌کننده ایجاد می‌کند.

رئیس اتحادیه فرش ماشینی ضمن انتقاد از هایپرهای فرش که طی سال‌های اخیر ایجادشده‌اند، عنوان کرد: این هایپرها که بیشتر در تهران وجود دارند و شهرستان‌ها نیز در حال الگوپذیری از آن‌ها هستند، لطمه زیادی به بازار می‌زنند، چرا که هایپرها هزینه‌های بالایی دارند و طبیعتاً باید کاری کنند تا این هزینه‌ها جبران شود، به همین دلیل ترفندهایی برای خودشان دارند که مشتری گمراه شده و به‌تبع مشکلاتی ایجاد می‌شود. ما به‌عنوان اتحادیه باید به مشکلات مردم رسیدگی کنیم و هدف اصلی ما حفظ منافع مصرف‌کننده است که در این راستا مشکلات عدیده‌ای داریم.

متأسفانه بعضی هایپرها، یک ذهنیت تبلیغاتی برای خرید فرش در مخاطب ایجاد می‌کنند، اما بعدازآن، خریدار به سطح شهر می‌آید و می‌بیند ازلحاظ قیمت و کیفیت، محصول متناسب با خواسته او نیست.

وی ضمن اشاره به اینکه اتحادیه فرش ماشینی دراین‌باره پیگیری‌های لازم را انجام داده، تصریح کرد: به سازمان صنعت، معدن و تجارت، صداوسیما و همچنین تعزیرات این موضوع انتقال داده‌شده است. همچنین با اتاق بازرگانی مکاتبه کرده‌ایم و مدارک و مستندات هم ارائه داده‌ایم.

ما از صداوسیما خواسته‌ایم پیش از آنکه تیزر تبلیغاتی روی آنتن برود، اتحادیه به‌عنوان مسئول صنف، نظارت کند و اشکالات را متذکر شود. این، تنها صحبت من نیست، حرف ۸۰۰ نفر عضو اتحادیه است؛ اعضایی که هرکدام از آن‌ها در حال باطل کردن پروانه‌هایشان هستند، چراکه چرخه زندگی‌شان نمی‌چرخد.

در حال حاضر حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد از فروش فرش‌های ماشینی در هایپرها انجام می‌شود. دارایی، برای اخذ مالیات، به این واحد صنفی که می‌خواهد پروانه‌اش را باطل کند فشار می‌آورد. زمانی که تولیدکننده درآمد ندارد، چگونه مالیات بر درآمد پرداخت کند؟

کمالیان افزود: هایپرها فعالیت‌هایشان را ادامه بدهند، تبلیغات کنند، این حق هر واحد تولیدی است، اتحادیه هم خوشحال می‌شود و مشکلی ندارد، ولی تبلیغات باید به شکل صحیح و اصولی انجام شود، نه تبلیغاتی که خدایی نکرده در آن اصول رعایت نشده باشد.

کمالیان در پایان گفت: صنعت فرش ماشینی در ماه‌های پایانی سال جنب‌وجوش بیشتری دارد؛ حجم بازرسی‌های ما در حال حاضر افزایش پیداکرده و در این شرایط تنها خواهش من از مصرف‌کننده‌ها این است که در خریدشان دقت بیشتری داشته باشند. از هرکجا که مایل‌اند خرید کنند، مانعی نیست، اما سعی کنند پیش از خرید، از واحدهایی که دارای پروانه کسب هستند استعلام بگیرند تا مشکلی پیش نیاید.

منبع :عصر فرش

 

تاریخ ثبت : 1397/10/16

ثبت دیدگاه شما راجع به این مطلب