طرحی برای حفظ مالکیت نقشه
نشستی در مورد بررسی و اجرای سامانه ی تشخیص و اصالت نقشه ما بین هیئت علمی رشته نساجی دانشگاه آزاد اسلامی کاشان و اتحادیه تولیدکنندگان فرش ماشینی در اتاق بازرگانی کاشان برگزار شد.
چهارشنبه بیستم مردادماه نشستی در مورد بررسی و اجرای سامانه ی تشخیص و اصالت نقشه ما بین هیئت علمی رشته نساجی دانشگاه آزاد اسلامی کاشان و اتحادیه تولیدکنندگان فرش ماشینی در اتاق بازرگانی کاشان برگزار شد. در ابتدای جلسه تولایی رئیس اتحادیه و اتاق بازرگانی کاشان از وجود تفاوت دیدگاه طراحان فرش ماشینی و تولیدکنندگان فرش ماشینی در خصوص ارزش طرح، ثبت آن و کپی بودن طرح ها سخن به میان آورد.

اتحادیهالبته با توجه به اینکه تولیدکنندگان سرمایه زیادی در کارشان گذاشته اند حتما باید در مورد همکاری برای ثبت طرح و اجرای سامانه اصالت نقشه فرش که توسط دانشگاه آزاد اسلامی کاشان طراحی شده نظرشان جلب شود و ابهاماتشان برطرف گردد. امیدورایم که با توضیحات جامع و رفع ابها مها این اتفاق اجرا شود.

اخباری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان پیشنهاد دهنده ی طرح سامانه، هدف از تدوین این سامانه را بررسی اصالت فرش ذکر کردند و امیدوار بودند که این سامانه بتواند تا حد زیادی به مشکلات و چالش های بین طراح و تولیدکننده پایان دهد. دیاری کیی دیگر از نمایندگان دانشگاه آزاد از عوامل چالش زا در طراحی را تنوع طرح ها و افزایش طراحان دانستند. وی در همین رابطه گفت: سابق که در فرش ماشینی تنوع طرح زیاد نبود کمتر شاهد مشکلاتی مثل ثبت اثر و مال یکت خصوصی آن بودیم. اما اکنون دیگر وضعت فرق کرده است. هم طراح و هم تولیدکننده در این مورد ذینفع هستند. کیی از مشکلات اصلی ثبت طرح این است که پروسه ی ثبت بین ۴ تا ۸ ماه زمان می برد و با این پروسه طرح قابل کپی برداری است. کیی دیگر از مشکلات این است که کارشناسان اداری ثبت مال یکت معنوی تخصصی نیستند و نق صهای زیادی در این مورد وجود دارد.

از جمله امکاناتی که این سامانه خواهد داشت این است که ۱۵ نفر از طراحان بعنوان کارشناس در سامانه حضور خواهند داشت که برای هر نقشه  ۷ نفر بصورت تصادفی انتخاب و آنها در مورد طرح نظر کارشناسی خواهند داد. در این سامانه برای استاندارد سازی معیارهایی وجود خواهد داشت که بر اساس آنها نقشه ها داوری خواهد شد. بعد از تا یید اصالت، نقشه در اختیار تمام طراحان قرار می گیرد و در
صورت تا یید همه اطلاعات نقشه روی سایت ثبت می شود و کپی قابل پیگیری خواهد بود. در این سامانه همچنین قابلیت این وجود خواهد داشت که مشخص می کند هر نقشه از یکست. کیی از مشکلات بین طراحان و تولیدکنندگان عدم وجود قرارداد مشخص بین دو طرف است، که چالش هایی ایجاد می کند.
قراردادی مکمل این سامانه است که این قرارداد منضم به این سامانه شده و تعار ضها در این زمینه برطرف می شود. در این میان از تکلیف شرکتهای تولید فرشی که خودشان دفتر طراحی دارند سئوال شدکه در پاسخ آمد که از مزایای این سامانه این است که این شرکت ها می توانند طرحشان را ثبت کنند و مانع از سوء استفاده شوند.
در همین رابطه شریفیان مدیر شرکت تولیدی اسپادنا از ابهام در مورد طرحهای به اصطلاح اورجینال اختصاصی و غیر اختصاصی صحبت کردند و گفتند تفاوت به تولید بردن کی طرح اورجینال تخصصی و اورجینال غیرتخصصی بسیار زیاد است و این مورد خود تمایل برای کپی شدن را بالا می برد. در همین زمینه نیز در پاسخ عنوان شد که در صورت وجود قرارداد، روش های خرید را می شود طبقه بندی کرد و شرایط را در آن لحاظ کرد و در سامانه نمی شود اینها را دید ولی می شود به آن الحاق کرد.

قرائتی عضو هیئت مدیره اتحادیه در رابطه با فرهنگ کپی رایت در ایران صحبت کرد و گفت: در کشور ما کپی رایت فرهنگ نیست و با این وجود تا چه حد می توان نسبت به پایداری این طرح امیدوار بود؟
در این رابطه دیاری بعنوان رئیس مرکز تحقیقات فرش ماشینی دانشگاه آزاد اسلامی کاشان افزودند: این توافق باید بین خود طراحان و تولیدکنندگان فرش باشد و باید پروتکلی از جانب اتحادیه تهیه شود تا ضمانت اجرایی داشته باشد. هدف ما این است که این مساله را صنفی حل کنیم.

فرهی نائیب رئیس اتحادیه در این مورد سوال داشتند که خسارت کپی کاری در این سامانه چگونه قابل پیگیری است؟ در پاسخ به این سئوال عنوان شد این سامانه مرجع تشخیص اصالت طرح و نقشه است و مرجع صدور رای، دادگاه خواهد بود.
تولائی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش ماشینی برای پیاده سازی این طرح از لزوم ثبت اسامی تمامی طراحان یاد کرد و این کار را لازمه ی پیاده سازی درست این طرح دانست. لاجوردی عضو هیئت مدیره اتحادیه از لزوم تش یکل اتحادیه طراحان یاد کرد و انتقاداتی در زمینه دریافت هزینه در باب پیشنهاد پالت رنگ عنوان کرد.

وی از ابهامات این سامانه را این دانست که چگونه می شود سیل مشکلات و مشاجرات بین طراح و تولیدکننده را توسط این سامانه حل کرد. چون این سامانه مرجع قضایی نخواهد بود. در پاسخ به این سوال عنوان شد که سرعت کار این سامانه بالاست و لازم به حضور فیز کیی نیست و در اسرع وقت قابل پیگیری است.
رمضانی مدیر شرکت تولید فرش پامچال از نگرانی در مورد افزایش قیمت طرحها با تش یکل این سامانه صحبت کرد و رمضانزاده مدیر شرکت تولید فرش تاپ از شکسته شدن و تعدیل قیمتها با آموزش بیشتر طراحان صحبت به میان آورد.
در انتها مهندس مروج رئیس انجمن نساجی ایران خواستار شروع بکار این سامانه شد و افزود که: با توجه به نو بودن این کار احتمالا نواقصی در ابتدای کار خواهد داشت که بتدریج برطرف و کارآمدتر خواهد شد.
تاریخ ثبت : 1396/12/19

ثبت دیدگاه شما راجع به این مطلب