صنعت نساجی تشنه مواد اولیه است
صنعت نساجی برای فعالیت خود به مواد اولیه از جمله پنبه، الیاف اکلریک و رنگ های شیمیایی نیاز دارد که این کالاها مشمول ارز دولتی نمی شوند و نوسان ارز باعث شده تا این صنعت دچار مشکل شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)  به نقل از مهر، صنعت نساجی یکی از قدیمی ترین صنایع کشور است که طی سال های گذشته به دلیل ورود بی رویه نخ دچار مشکل اساسی شد به صورتی که تنها ۳۰ درصد واحدهای تولید آن هم با ظرفیت پایین به کار خود ادامه دادند و امروز نیز به دلیل نوسانات ارزی و مشکل در تامین مواد اولیه ضربه های نهایی بر پیکر نیمه جان این صنعت زده می شود.صنعت نساجی برای فعالیت خود به مواد اولیه ای از جمله پنبه، الیاف اکلریک و رنگ های شیمیایی نیاز دارد که  این کالاها مشمول ارز دولتی نمی شوند و نوسان ارز باعث شده تا قیمت مواد اولیه این بخش  افزایش زیادی داشته باشد و طبیعی است این اقدام در محصول نهایی نیز تاثیر گذاشته و در نهایت موجب افزایش قیمت کالاهای مرتبط در بازار می شود. 

در همین رابطه  عضو انجمن نساجی ایران در خصوص  وضعیت فعلی صنعت نساجی خراسان رضوی اظهار کرد:با توجه به بالا رفتن قیمت دلار دیگر قاچاق کالا توجیه پذیر نیست  و این افزایش قیمت دلار به نفع تولید داخلی و صادرات کشور شده است. در گذشته هر چقدر دولت ها سعی در جلوگیری از قاچاق کالا داشتند ولی عملا موفق نبودند ولی اکنون با قیمت های جدید ارز خود به خود جلوی قاچاق گرفته شده است.

غلامعلی رخصت افزود: یکی از مشکلات فعلی صنعت نساجی کشور بحث تورم ایجاد شده است که باعث دلسردی پرسنل  و قشر کارگری شده است که دولت باید با حمایت هایی بیمه ای از این قشر در مقابل تورم افسار گسیخته حمایت کند. همچنین دولت در این حوزه با حمایت  از کارفرما و کارگر و حذف حق بیمه کارگری کمک بسیار خوبی می تواند به تولید کنندگان داشته باشد.

وی ادامه داد: اگر دولت به دنبال ایجاد اشتغال پایدار است باید به واحدهای نساجی در حوزه توسعه خطوط تولید و به روز شدن دستگاهها ارز دولتی اختصاص دهد تا تولید کنندگان بتوانند اشتغال بیشتری ایجاد کنند.

عضو انجمن نساجی ایران تصریح کرد: در صنعت نساجی هر واحد تولیدی یک روز متولد می شود و یک روز می میرد و اینکه واحدی تولیدی تعطیل شود بگوییم وضعیت نساجی خراب شده است درست نیست و در دنیا هم از از این قبیل اتفاقات می افتد.

رخصت تاکید کرد:مشکلی که در دو ماه اخیر برای واحدهای نساجی ایجاد شد قوانین جدید بود که دولت وضع کرد و اجرایی شدن تبصره بند ۵ که از واحدهای تولیدی خواسته شده بود مابه التفاوت ارزی که دریافت کرده بودن را به دولت بدهند باعث بالا رفتن قیمت تمام شده تولید می شد که رایزنی هایی با استاندار و رئیس سازمان صنعت و معدن استان انجام شده است تا این مشکل رفع شود.

وی گفت:یکی دیگر از مشکلات در صنعت نساجی بهره های بانکی است که دولت اگر در این حوزه ورود جدی داشته باشد و وام هایی با بهره های پایین را به واحدهای تولیدی پرداخت کند این واحدها توانایی توسعه تولید و به تناسب آن ایجاد اشتغال که نیاز امروز کشور است را دارند.
دولت ازصنعت نساجی حمایت کند.
دبیر خانه صنعت و معدن خراسان رضوی نیز در ادامه گفت:در دو سال گذشته واردات به شدت به صنایع نساجی کشور آسیب زد و باعث تعطیلی کارخانجات شد ولی در دو ماه اخیر با واقعی شدن نرخ ارز این مشکل خود به خود مرتفع شد هر چند این واقعی شدن نرخ ارز باید با شیب ملایم تری انجام می شد.
دبیر خانه صنعت و معدن خراسان رضوی ادامه داد: دولت باید اقدام به نیاز سنجی کند و مواد اولیه مورد احتیاج صنایع را با نرخ رسمی برای کارخانجات وارد کند و بر فروش محصول آنها نیز نظارت کند تا مشکلی در عرضه محصولات در بازار نیز به وجود نیاید.
منبع : www.asrefarsh.com

 

 

تاریخ ثبت : 1397/07/04

ثبت دیدگاه شما راجع به این مطلب